Nasıl Başlamalı?

Pencerelerin, binalarda bulunan ve içeriden bakıldığında dışarıda ne olduğunu görme imkanı veren gözler olduğu söylenir. Fakat pencerelerin işlevi bununla bitmez. Pencereleri ayrıca, doğal olarak aydınlanma, havalandırma ile acil çıkış için ve binaların mimari stilinin bir bileşeni olarak kullanırız. Pencerelerden bütün bu işlevlerin hepsini yerine getirmesini isterken, diğer taraftan da ucuz, kullanımı ve bakımı kolay, sağlam, şık ve enerji tasarruflu olmalarını bekliyoruz. Pencerelerin bu kadar işlevi eşit şekilde yerine getirmeleri zor olabilir.

Mesela, kuzeye bakan geniş bir pencere, size nefes kesici bir manzara sunabilir. Fakat bu pencere enerji tasarruflu değilse, ısı kaybı yüksek olacaktır, soğuk bir kış gününde bu pencerenin yanında oturmak çok da rahat olmayacaktır. Günümüze kadar pencere teknolojilerinde pek çok atılım yapılmış, yüksek performanslı pencereler çağı başlamıştır. Eğer pencereleriniz standartlara uygun yapılmamış ise, belki de onları değiştirmeyi düşünmelisiniz.

Son yıllarda kullanıcılar, yeni yapılar yerine ev yenileme ve onarımı daha çok ilgileniyorlar. Pencereler de tipik bir onarımda yapılan en büyük yatırımlardan birisidir. Binalarda diğer büyük çaplı onarımlarda geldiğinde ise, her geçen gün daha fazla mimari ve estetik kadar enerji tasarrufuna ve ekonomiye de önem verilmeye başlamıştır.
Sıradan bir pencerenin ömrünün ancak 20 yıl kadar olduğunu unutmayın. Bu yüzden, gelecek yıllarda, müşterilerin pencere ve kapı seçimlerinde aldıkları kararlar -onarım veya yeni bir ev alırken- enerji tasarrufu ve konfor seviyelerinin tanımlanmasında yardımcı olabilir.

Yüksek performanslı pencereler ve kapılar, güneş kontrolü, ısı kontrol ve enerji tasarrufu adına ciddi gelişmeler sunmaktadır. Bunu da tasarruf ettiren kaplamalarla, inert gaz dolgusuyla ve daha iyi kenarlar ve çerçevelerle başarmaktadır. Bu kılavuz, pencere ve kapı teknolojisindeki bu ilerlemelerin nasıl olduklarını açıklayacak ve mevcut evinizdekileri değiştiriyorsanız veya yeni bir ev almayı planlıyorsanız, pencere ve kapı satın almak hakkında sizi bilgilendirecektir.

Durumunuzun Değerlendirilmesi

Pek çok projede olduğu gibi, ilk adım nereden başlanacağına karar verilmesidir. Yeni bir ev alırken sahip olmak istediğiniz pencerenin kalitesi üzerinde ciddi bir şekilde düşünmelisiniz. Pencerelerinizin seçimi sırasında, mevcut birimlerle ilgili nelerin yanlış olduğunu, pencerelerinizin kalitesini yükseltirken beklentilerinizin ne olduğunu ve kadar para harcamak istediğinizi belirlemelisiniz. Bazı problemler tüm pencere değiştirilmeden de çözülebilir.

Örneğin, hava kaçağından kaynaklanan düzgün olmayan tasarımlar yeni bir conta, mastik izolasyon ile çözülebilir. Bu pencerelerin montajı ve çıkarılması kolaydır. Bazı durumlarda yeni pencereler gerekebilir. Çerçevelerin çoğu o kadar verimsizdir ki, onları da değiştirmek isteyebilirsiniz.

Pencere ve Kapıların Tasarımı

Güneş enerjisi ücretsizdir. Güneş enerjisi evinizin ışıklandırmasını ve konforunu arttırabilir, ısınma faturalarınızı azaltabilir; bununla beraber hem yazın hem de kışın fazla sıcaklık vererek aşırı ısıtmaya yol açabilir. Özellikle de güneşin yılın farklı dönemlerindeki konumuna bağlı olarak pencerelerinizin yalıtma özellikleri veya nasıl göründükleriyle alakalı olarak pencerelerin sayısı, boyutları ve yerleri ile ilgili vereceğiniz kararlar, pencerelerinizin sahip olacağı gerekliliklerin belirlenmesi açısından önemli noktalar olacaktır.

Örneğin, binanın güney kısmındaki pencerelerin arttırılması, güneşin kışın evin ısınmasına yapacağı katkıyı arttıracak, ısınma maliyetini de düşürecektir. Fakat, güneye bakan bu pencerelerin, yaz aylarında aşırı güneş almasını önlemek için üstlerinde yeterli derecede saçak bulunması için plan yapmayı da unutmayın.

Son zamanlara kadar, pencerelerin yerleştirilmesinde izlenen geleneksel strateji, kış aylarında aşırı ısı kaybını önlemek amacıyla evin kuzey cephesine daha az sayıda ve sabit pencerelerin yerleştirilmesiydi. Tavsiye edilen diğer bir strateji ise, yaz aylarında içeri aşırı derecede güneş vurmasını engellemek amacıyla, estetik açıdan ve gün ışığının girmesini sağlamak açısından şart olmadıkça, doğu ve batı cephelerdeki pencereleri olabildiğince az sayıda tutmaktır. Fakat, geçtiğimiz yıllar içerisinde pencerelerin yerleştirilmesine ilişkin kurallar da pencere teknolojisiyle birlikte değişti. Yüksek performanslı pencerelerin gelmesiyle birlikte, evlerindeki mevcut pencerelerin yenilemesi için ya da yeni evlerine ilişkin planları için, müşteriler pencere seçimleri sırasında daha fazla seçeneğe sahip oldu.

Temel stratejiyi unutmayın: Pencerenin alanının, yerin alanına oranını 1:10’da tutun. Yani, her metrekare pencere için, yerde en az on metrekarelik alan olduğundan emin olun. Bu, yaşam alanına fazla güneş vurmasından kaynaklanacak olan aşırı ısınmayı önleyecektir. Mutfaklar, yemek odaları ve yatak odaları için de ayrıca bazı kanuni gereklilikler bulunmaktadır.

Şayet, geleneksel pasif güneş enerjili tasarım ilkelerini, yüksek performanslı pencerelerle birleştirirseniz, alanın ısınması ve soğutulması için gerek duyduğunuz enerji tüketimini azaltırken, daha fazla net güneş enerjisi kazanabilirsiniz.

Ayrıca, bir evin enerji performansında kapıların da önemli bir rol oynadığını unutmamalısınız, özellikle de çok sayıda balkon kapısına sahipseniz. Mevcut kapılarınızın durumuna bağlı olarak, enerji tasarruflu yeni kapı üniteleri sizlere daha fazla konfor sağlayabilir ve daha düşük faturalar gelmesini sağlayabilir. Enerji tasarruflu kapıların ilave bir artısı da, geleneksel kapılara göre daha ağır ve kuvvetli olmaları, böylece evin güvenliğini arttırmalarıdır.

Pencerelerde ve Kapılarda Neye Bakmak Gerekir ?

Piyasada mevcut olan pencere ve kapı çeşitliliği, uygun olanını seçme işini kafa karıştırıcı hale getirebilir. Fiyat her zaman belirleyici faktör değildir. Bulabileceğiniz en uzun üniteler belki de istediğiniz seviyede işlev göstermeyebilir. Bunun yanı sıra, bazı uygun fiyatlı üniteler de yüksek fiyatlı modeller kadar, hatta onlardan daha iyi derecede işlev gösterebilir. Aklınızda tutmanı gereken en iyi tavsiye, fiyatın her zaman bir performans kalitesi göstergesi olmadığıdır. Bu kılavuzları okuyarak, pencere alırken doğru soruları sormak ve daha önemlisi, doğru cevapları alıp almadığınızı anlamak konusunda daha hazırlıklı olmuş olacaksınız. Önemli olan, ihtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda mümkün olduğunca enerji tasarruflu pencere veya kapıları seçmenizdir. Bazı süper yüksek performanslı pencerelerin, normal yüksek performanslı pencerelerden bir hayli fazla tutacağını unutmayınız. Pek çok durumda, daha yüksek enerji tasarruflu üniteler muhtemelen, oldukça soğuk iklimlerde kondenzasyona karşı daha yüksek direnç ve daha iyi konfor gibi başka avantajlar sunacaktır. Ayrıca gerekli olacak bakım ve donanımın dayanıklılığının yanı sıra, çerçeve malzemesinin de avantajları ile dezavantajlarını da göz önünde bulundurmayı unutmayınız. Pencereler, uzun vadeli bir yatırımdır. Karara varmadan önce, bu kılavuzda oldukça detaylı şekilde açıklanmış olan aşağıdaki temel özellikleri de göz önünde bulundurarak örnekleri inceleyiniz:

• Pencerenin çeşidi sabit veya açılır olabilir.
• Camın türü enerji tasarrufunu ve pencerende içeri giren ışık miktarını etkiler.
• Çerçeve malzemesi pencerenin yalıtma değerini, gücünü, bakım gerekliliklerini ve ömrünü etkiler.
• Enerji Performansı - etkinlik ve fiyat arasında bir denge olabilir.
• Garantiler tedarikçiden tedarikçiye ve pencereden pencereye değişir; satın almadan önce karşılaştırma yapınız.